Podyplomowe Studia Fuzje i Przejęcia Przedsiębiorstw
Podyplomowe Studia Fuzje i Przejęcia Przedsiębiorstw mają na celu dostarczenie słuchaczom kompleksowej wiedzy na temat procesu połączenia przedsiębiorstw.
Kompleksowy program – całokształt problematyki fuzji i przejęć, od aspektów strategicznych po oceny efektywności
Praktyczna wiedza – doświadczenia wykładowców, ekspertów i słuchaczy wraz z dyskusją
Dopasowana oferta – uwzględnione zróżnicowanie słuchaczy pod względem wiedzy i umiejętności
Dlaczego warto?
- Fuzje i przejęcia to wyjątkowo złożone procesy wymagające rozległych kompetencji, interdyscyplinarności i kompleksowej wiedzy i należą do najtrudniejszych transakcji gospodarczych.
- Ta wieloaspektowość została uwzględniona przy opracowaniu programu studiów i oferują one dostęp do kompleksowej wiedzy na temat wszystkich kluczowych zagadnień związanych z procesem nabycia łącząc wymiar teoretyczny omawianych zagadnień z wymiarem praktycznym.
- Ze względu na zróżnicowanie słuchaczy pod względem wiedzy i umiejętności (są nimi zarówno ekonomiści, jak i prawnicy) proces kształcenia dopasowujemy do potrzeb konkretnej grupy.
Czy dla mnie?
Podyplomowe Studia Fuzje i Przejęcia Przedsiębiorstw umożliwiają zdobycie nowych lub podniesienie posiadanych już kwalifikacji, które pozwolą na sprawne planowanie i realizację projektów fuzji i przejęć:
- kadrze kierowniczej,
- specjalistom,
- analitykom działów funkcjonalnych przedsiębiorstw.
Uzyskana wiedza i zdobyte umiejętności ułatwią realizację zadań:
- analitykom i doradcom firm konsultingowych,
- prawnikom kancelarii prawnych,
- kadrze banków i funduszy inwestycyjnych,
- analitykom rynku kapitałowego,
- inwestorom giełdowym.
Program
- Wprowadzenie do problematyki fuzji i przejęć
- Motywy, przebieg transakcji i ryzyko w procesach M&A
- Aspekty prawne fuzji i przejęć przedsiębiorstw
- Rachunkowość i aspekty podatkowe w procesach fuzji i przejęć
- Metody i narzędzia wykorzystywane w procesie przygotowania transakcji fuzji i przejęć
- Aspekty finansowe fuzji i przejęć przedsiębiorstw
- Wrogie przejęcia i metody obrony przed wrogimi przejęciami
- Integracja w procesach fuzji i przejęć
- Analiza udanych oraz nieudanych przypadków fuzji i przejęć – prezentacje słuchaczy
Razem: 168 godz.
Kierownik studiów
Doktor nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania, adiunkt w Instytucie Rynków i Konkurencji w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH. Swoje zainteresowania naukowe i badawcze koncentruje na problematyce zarządzania strategicznego, w tym głównie na strategiach wzrostu i rozwoju, źródłach przewagi konkurencyjnej oraz fuzjach i przejęciach przedsiębiorstw.
Wykładowcy
Wykładowca SGH, pracownik naukowy Instytutu Bankowości. Od ponad 20 lat aktywnie związany z praktyką gospodarczą. Jak Dyrektor M&A w Banku Handlowym, a następnie Citibanku miał okazję realizować szereg transakcji o charakterze fuzji i przejęć kapitałowych. Autor licznych publikacji naukowych.
Doktor habilitowany nauk ekonomicznych, doktor nauk prawnych, profesor uczelni. Kierownik Zakładu Podatków w Instytucie Finansów SGH. Kierownik Podyplomowych Studiów Opodatkowanie Międzynarodowe. Członek Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Dyrektor Departamentu Cen Transferowych i Wycen w Ministerstwie Finansów.
Pracownik Instytutu Kapitału Ludzkiego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Od 20 lat działa w środowisku HR. W doradztwie pracował w Neumann Management Institute, był współzałożycielem Prezesem Zarządu HRK Partners S.A., pełnił funkcję Dyrektora Personalnego – Pełnomocnika Zarządu.
Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z wyceną spółek, analizą finansową i oceną projektów inwestycyjnych oraz realizacją projektów dez/inwestycji kapitałowych (fuzji i przejęć – M&A). Posiada 18 lat doświadczenia. Doświadczenie zdobył uczestnicząc w realizacji projektów kapitałowych realizowanych w zakresie fuzji i przejęć przedsiębiorstw oraz projektów restrukturyzacyjnych, jak również ocenie projektów inwestycyjnych.
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie kierunku Finance i Bankowość. Ukończył studia executive MBA (University of Minessota, Carlsson School of Management/Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) oraz Podyplomowe Studia Rachunkowości Zarządczej i Finansowej. Doświadczony menadżer zasiadający w zarządach i radach nadzorczych licznych spółek prywatnych, jak również publicznych notowanych na GPW w Warszawie.
Profesor nadzwyczajny w Instytucie Finansów w Kolegium Zarządzania i Finansów (w Katedrze Finansów Przedsiębiorstwa) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Institut Français de Gestion oraz IESE Business School University of Navarra. Doktoryzował się w 2001 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, w roku 2015 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Uczestnik projektów badawczych realizowanych w SGH, wykładowca na studiach licencjackich, magisterskich i podyplomowych w SGH, prowadzi seminaria we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Francuskim Instytutem Gospodarki.
Manager w Dziale Doradztwa Finansowego w firmie Deloitte. Specjalizuje się z projektach typu finansowe due diligence, vendor due diligence. Posiada doświadczenie w projektach w branży dóbr konsumpcyjnych, nieruchomości oraz obrotu wierzytelnościami.
Katarzyna Wawrzyniak ukończyła Szkołę Główną Handlową w Warszawie na kierunkach Finanse i Rachunkowość oraz Zarządzanie i Marketing. Katarzyna rozpoczęła karierę w 2008 roku w Deloitte Polska (audyt). Katarzyna dołączyła do zespołu Transaction Services w październiku 2012 roku. Katarzyna jest członkiem stowarzyszenia ACCA oraz zdała wszystkie egzaminy na biegłego rewidenta.
Założyciel i Partnerem Zarządzającym Equinox Capital Partners. Swoje ponad 20-letnie doświadczenie zaczął zdobywać pracując dla firmy Arthur Andersen, później Ernst & Young. W roku 2008 został szefem zespołu M&A w Deloitte Polska, a wraz z końcem 2009 dołączył do PwC jako Partner i szef zespołu M&A w Polsce oraz krajach bałtyckich. W 2014 roku, wykorzystując swoje dotychczasowe doświadczenie, postanowił założyć własną firmę doradczo-inwestycyjną, mającą na celu świadczenie najwyższej jakości usług doradczych przedsiębiorcom i innym podmiotom gospodarczym, jak również inwestowanie na rynku nieruchomości.
Od wielu lat prowadzi prace naukowo-badawcze obejmujące zagadnienia zarządzania strategicznego, innowacyjności, zarządzania wiedzą, innowacyjnych modeli biznesowych, transformacji cyfrowej przedsiębiorstw oraz przemysłu 4.0. Uczestniczył w realizacji wielu projektów badawczych oraz ekspertyz na rzecz przedsiębiorstw krajowych i zagranicznych.
Dr hab. nauk prawnych w zakresie prawa cywilnego, adiunkt w Katedrze Prawa Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny, w przeszłości +15 lat doświadczenia w jednej z międzynarodowych kancelarii prawnych w dziale korporacyjnym i rynków kapitałowych.
Katedra Rachunkowości, Wydział Zarządzania, Uniwersytet Gdański
Profesor w Katedrze Teorii Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie zajmuje się przywództwem w biznesie, społeczną odpowiedzialnością biznesu, analizą nowoczesnych modeli organizacji i transformacją cyfrową, badaniami satysfakcji i zaangażowania pracowników oraz public relations. Jest on także Dyrektorem Biura Programów MBA w SGH, kierownikiem programu MBA-SGH (program Executive MBA w SGH w języku polskim, według rankingów jeden z najlepszych tego typu programów w Polsce) i wykładowcą przywództwa w tym programie oraz w programie MBA SGH-WUM w Ochronie Zdrowia.
Doktor nauk ekonomicznych w dziedzinie finansów, adiunkt w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej. Członek kilku rad nadzorczych. Były partner zarządzający czołowej agencji relacji inwestorskich. Były wiceprezes domu maklerskiego oraz agencji ratingowej.
Partner Avallon od 2010 r. odpowiedzialny za realizację transakcji oraz Value Creation. Przewodniczący Rady Nadzorczej Wosana S.A., Ceko Sp. z o.o., Master Pharm S.A. Członek Rady Nadzorczej AG Foods A.S. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Łódzkiego – 2010, magister ekonomii Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze Uniwersytetu Łódzkiego – 2003, magister ekonomii Informatyka i Ekonometria UŁ – 2002.
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Przez szesnaście lat związana z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w latach 2008–2014 jako Prezes UOKiK. Autorka licznych publikacji z zakresu polskiego i europejskiego prawa konkurencji, obecnie związana również z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
Adiunkt w Instytucie Kapitału Ludzkiego, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Specjalizuje się w zarządzaniu projektami, zarządzaniu kapitałem ludzkim w branży informatycznej oraz analizie danych, produkcji i wydawaniu gier free-to-play dla platform mobilnych i stacjonarnych. Interesuje się sztuczną inteligencją, esportem oraz technologią blockchain i jej zastosowaniem m.in. w Zdecentralizowanych Autonomicznych Organizacjach.
Doktor nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania, adiunkt w Instytucie Rynków i Konkurencji w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie. Senator SGH (2012–2020), Prodziekan Studiów Licencjackich SGH (2020–2024), Prodziekan Studiów Magisterskich SGH (2024–aktualnie), Kierownik Studiów Podyplomowych SGH Fuzje i przejęcia przedsiębiorstw (2010–aktualnie).
Opinie o studiach
Studia M&A pozwoliły mi pogłębić wiedzę szczególnie w sferze praktycznej tej materii, były też polem do ciekawych konwersacji z uznanymi praktykami, a także pozwoliły mi poszerzyć sferę postrzegania biznesu.
Kompleksowo przedstawiony proces dotyczący fuzji i przejęć. Nie do przecenienia były rozmowy z wykładowcami, praktykami w poszczególnych dziedzinach. Wymagające zajęcia praktyczne poszerzają wiedzę tak skomplikowanego procesu, jak fuzje i przejęcia. Studia dają możliwość nie tylko poznania problemów, jakie towarzyszą tym zagadnieniom, ale budują świadomość studentów, które z obszarów wymagają szczególnej uwagi oraz jak ważne jest wzajemne zrozumienie i wspólne dążenie do celu specjalistów z obszaru: prawnego, finansowego, podatkowego, technicznego, HR, PR etc. Z całym przekonaniem polecam.
Odpowiedź na poszukiwanie dostępu do kompleksowej wiedzy na temat problematyki transakcji M&A z pewnością mogą stanowić Studia Podyplomowe Fuzje i Przejęcia Przedsiębiorstw.
Program studiów podyplomowych jest opracowany w taki sposób, by zaprezentować słuchaczom całościowe spojrzenie na kwestie transakcyjne. Począwszy od zagadnień wprowadzających do tego niezwykle interesującego tematu, poprzez elementy stricte ekonomiczne, finansowe czy prawne, jakie wiążą się z transakcjami fuzji i przejęć, choć nie tylko.
Wielu ciekawych informacji dostarczają również zagadnienia okołotransakcyjne, przykładowo można wskazać na zagadnienia z zakresu PR czy kwestie związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi.
Dużym plusem studiów podyplomowych w SGH jest możliwość współpracy z doświadczonymi praktykami, którzy w czasie zajęć dzielą się swą niezwykle cenną wiedzą zdobytą w codziennej pracy przy transakcjach M&A.
Dzięki temu, że formuła zajęć jest daleka od typowego wykładu, a przybiera formę dialogu, wymiana wiedzy i poglądów zostaje zapewniona w 100%, co także stanowi cenne doświadczenie oraz możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.
Różnorodność harmonogramu zajęć sprawia, że studia te to dobry wybór zarówno dla ekonomistów, prawników, ale także wszystkich tych, których tematyka fuzji i przejęć po prostu interesuje, a do tej pory nie mieli okazji spojrzeć na te zagadnienia w całościowym ujęciu.
Mogę z całą pewnością polecić Studia Podyplomowe Fuzje i Przejęcia Przedsiębiorstw, których byłem uczestnikiem. Jestem prawnikiem, a jak powszechnie wiadomo studia prawnicze nie obejmują swoim zakresem zbyt wielu zagadnień ekonomicznych. Studia podyplomowe w SGH poszerzyły moje kompetencje właśnie o ekonomiczne aspekty fuzji i przejęć przedsiębiorstw.
Informacje techniczne
Zajęcia online będą organizowane za pośrednictwem aplikacji Microsoft TEAMS.
POBIERZ APLIKACJĘ MICROSOFT TEAMS
Aplikacja jest bezpłatna dla słuchaczy studiów podyplomowych SGH. Logowanie do aplikacji odbywa się za pośrednictwem kont SGH, które zostają nadane po przyjęciu na studia. Dla całej edycji zostanie stworzony jeden zespół, aby słuchacze mogli utrzymywać ze sobą kontakt. Każde zajęcia będą prowadzone na osobnym kanale. Dzięki temu wszystkie informacje dotyczące zajęć (materiały, zadania, dyskusja) będą w jednym miejscu i będzie można do nich wracać podczas trwania studiów.
Potrzebne będą: komputer stacjonarny, laptop oraz urządzenia mobilne (tablet, smartfon) z systemami operacyjnymi iOS i Android, ewentualnie słuchawki (np. od smartfona, które zawierają wbudowany mikrofon) – poprawiają jakość słuchania wykładu i wypowiedzi słuchaczy podczas dyskusji (w przypadku braku mikrofonu, dyskusja może być prowadzona na czacie).
Rekrutacja
Rekrutacja na 13. edycję zakończyła się. Szczegóły o rekrutacji na następną, 14. edycję, wkrótce.
Czas trwania studiów: 2 semestry.
Dokumenty wymagane podczas rekrutacji:
umowa o warunkach odpłatności za studia,
Dokument- formularz aplikacyjny (wypełniany podczas rejestracji na studia),
- odpis dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów co najmniej pierwszego stopnia,
Uwaga:
Osoby, które ukończyły studia na uczelni zagranicznej powinny dostarczyć zaświadczenie stwierdzające, że posiadany dyplom uprawnia do podjęcia studiów podyplomowych SGH.
Nostryfikacja i uznanie dyplomu
Warunkiem uzyskania świadectwa ukończenia studiów jest:
- przygotowanie pracy dyplomowej pozytywnie ocenionej przez promotora,
- złożenie egzaminu końcowego i obrona pracy dyplomowej przed komisją egzaminacyjną.
Opłaty
Opłata za całość studiów wynosi 7800 zł.
Firmy i jednostki sektora finansów publicznych – wpłata jednorazowa.
Osoby fizyczne - wpłata jednorazowa lub możliwość wpłaty w dwóch równych ratach:
I rata – płatna przy zapisie,
II rata – płatna w późniejszym terminie.
Indywidualny numer konta bankowego do wpłaty przekazywany jest podczas rejestracji na studia.
Kontakt
Sekretarz studiów
Agnieszka Kiersnowska
tel.: + 48 22 564 92 26
e-mail: akiersn@sgh.waw.pl
Kierownik studiów
dr inż. Joanna Korpus
tel.: +48 797 153 191
e-mail: jkorpus@sgh.waw.pl
adres do korespondencji
Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
ul. Madalińskiego 6/8, pok. 106
02-513 Warszawa
Organizator studiów
Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie
Instytut Rynków i Konkurencji
- Studia hybrydowe
- Zajęcia odbywają się w piątki 15:45–20:30 i soboty 9:00–15:30.
- Opłata za całość studiów: 7800 zł (możliwe raty).
dr inż. Joanna Korpus
tel.: +48 797 153 191
e-mail: jkorpus@sgh.waw.pl
Agnieszka Kiersnowska
tel.: + 48 22 564 92 26
e-mail: akiersn@sgh.waw.pl
Programy MBA i studia podyplomowe